Stanley Burroughs: „Mistrz oczyszczania”

StanleyBurroughs

Fragment książki Stanleya Burroughsa „Mistrz Oczyszczania”:

„Dieta na sokach z drzew i soku z cytryny, którą opiszę, skutecznie i stale wykazuje działanie oczyszczające i regenerujące.”

„Cytryny i limonki są najbogatszym źródłem minerałów i witamin ze wszystkich pokarmów znanych człowiekowi i są dostępne przez cały rok. W ten sposób dietę można stosować z powodzeniem o każdej porze roku i praktycznie w każdej części świata. Aromat, smak i dostępność cytryny czynią ją przyjemną i łatwą w użyciu”.

„Dieta Neera po raz pierwszy sprawdziła się ponad 40 lat temu, kiedy została zastosowana do wyleczenia wrzodów żołądka. Otrzymałem pozwolenie od Boba Normana, by opisać moje pierwsze doświadczenie z dietą.

Jednego dnia, na krótko zanim poznałem Boba, poczułem inspirację do napisania o diecie jako o sposobie pozbycia się wrzodów żołądka. Zapisałem szczegóły i czekałem na okazję, by tę metodę wypróbować na chorym”.

“Bob Norman cierpiał na wrzody żołądka przez trzy lata. Przez ten czas wypróbował wszystkich dostępnych środków, ale żadne lekarstwa ani terapie nie dawały mu nic oprócz tymczasowej ulgi. Musiał jeść co dwie godziny, aby unikać silnego bólu. Przez trzy miesiące praktycznie żywił się tylko kozim mlekiem, a lekarz chciał go operować. Bob nie zgodził się, uznając operację za całkowitą ostateczność. Powiedział mi, że jestem ostatnią osobą, do której przychodzi po pomoc, i że jeśli ja mu nie pomogę, to wróci do domu i umrze, bo nie warto żyć w takim stanie”.

„W tym miejscu konieczne jest wyjaśnienie procesu powstawania wrzodów. Wewnętrzną powierzchnię żołądka pokrywa powłoka składająca się z sodu, która, jeśli pozostaje nienaruszona, nie pozwala sokom trawiennym na trawienie samego żołądka. Jednak kiedy w żołądku znajdzie się mięso, zaczyna ono wykorzystywać sód do tego samego celu, do jakiego wykorzystuje go żołądek. Część sodu pochodząca ze ściany żołądka pokrywa mięso, nie pozwalając na jego strawienie i jednocześnie naruszając powłokę ochronną żołądka.

Kiedy kontynuujemy spożywanie mięsa i pojawia się niedobór sodu w diecie, powłoka żołądkowa nie odbudowuje się. Soki trawienne atakują wtedy sam żołądek powodując tzw. wrzody”.

„Wracając do historii. Po wyjaśnieniach Boba, spytałem go, czy chciałby wyleczyć się w 10 dni. Odpowiedział, że tak. Wręczyłem mu opis diety. Przeczytał go dokładnie i powiedział, że nigdy nie mógłby zastosować tej metody, ponieważ od 3 lat wszyscy eksperci zakazują mu spożywać cytrusy.

Ponieważ konwencjonalne metody zawiodły, pomyślałem, że są nieodpowiednie. A skoro dieta na soku z cytryny była przeciwieństwem zaleceń (które zawiodły), logika podpowiadała mi, że właśnie ta dieta może pomóc Bobowi. Wiedziałem na pewno, że nie może mu zaszkodzić i byłem pewien, że może tylko pomóc.

Wytłumaczyłem Bobowi, że gdyby zalecenia specjalistów były słuszne, to jego wrzody zniknęłyby już trzy lata temu. Było możliwe, że dokładnie to, czego nakazano mu unikać, jest tym, czego potrzebuje. Przemyślał moje słowa i powiedział: “W porządku, spróbuję, nawet jeśli miałoby mnie to zabić!” Ale był przekonany, że tak się nie stanie.

Po pięciu dniach stosowania diety Bob zadzwonił do mnie. Choć od początku nie czuł bólu, bał się, że nagle dawny ból powróci, i że znowu będzie zrozpaczony. Zapewniłem go, że skoro nie ma bólu od pięciu dni, to wszystko jest w porządku, i że może pozostać na diecie przez całe 10 dni.

Jedenastego dnia poddał się badaniom lekarskim, które wykazały, że wrzody zniknęły. Oczywiście lekarz był zaskoczony, bo przed dietą zrobił prześwietlenie i zalecił Bobowi natychmiastowe poddanie się operacji. W wielu innych przypadkach wrzody żołądka zostały wyleczone w 10 dni. A rozliczne inne przypadłości także dały się wyleczyć w 10 dni u kolejnych osób.”

Źródła:

„Mistrz Oczyszczania: dieta cytrynowa”, Stanley Burroughs, 1976