Dieta oczyszczająca sokami

Dieta oczyszczająca sokami jest świetnym sposobem na odżywienie i oczyszczenie organizmu. Trwająca od doby do nawet 10-14 dni metoda pozwala dostarczać w postaci płynu niezbędnych substancji organizmowi. Jednocześnie może poprawiać perystaltykę jelit, oczyszczać je ze złogów, poprawiać pracę wątroby i nerek poprzez ich odciążenie. Sprawdź, jak wyglądają takie diety i jakie mogą być ich efekty. Poznaj także zalety wykorzystania diety sokowej Neera.

Spis treści
Działanie detoksu
Na czym polega post z sokami?
Właściwości
Efekty detoksu

Jak działa dieta oczyszczająca sokami?

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych w zbilansowanej diecie pomaga w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak przy obecnym tempie życia, a także poziomie zanieczyszczeń zarówno środowiska, jak i samego pożywienia, w szczególności wysoko przetworzonego, trudno jest o zachowanie optymalnego sposobu odżywiania. Wtedy warto włączyć do dobrych nawyków okresowe diety oczyszczające. Dobrym pomysłem będzie dieta na bazie soków.

Na czym polega dieta sokowa?

Jadłospis bazujący na płynach, w szczególności sokach to sposób do okresowe odżywianie i oczyszczanie organizmu. Bazuje on na zaplanowaniu posiłków, w których skład wchodzą jedynie woda oraz soki, najlepiej świeżo wyciśnięte z owoców, warzyw i ziół. Czasem także uzupełnieniem tego typu diety są koktajle, soki przecierowe, w rozszerzonej wersji produkty pochodzenia mlecznego, nasiona, orzechy i bakalie.

Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań

Choć przy odrobinie umiejętności pewną formę diety na bazie soków można ułożyć samodzielnie, lepiej korzystać z gotowych przepisów. Można je natomiast dostosować do własnych preferencji. Jeżeli wybierasz dietę oczyszczającą z użyciem soków i masz zamiar stosować ją przez kilka dni, musi być ona dobrze ułożona. W innym wypadku może wywołać skutki odwrotne do zamierzonych, wywołując niedobory, brak energii, problemy trawienne.

Dieta oczyszczająca sokami

Przy dłuższej diecie nie zapomnij o odżywieniu organizmu

Ważne jest zapewnienie organizmowi niezbędnej codziennej dawki energii. Nawet jeżeli jednym z celów diety ma być również obniżenie wagi ciała, nie można się głodzić, spowolni to metabolizm i prawdopodobnie doprowadzi do efektu jo-jo. Dlatego właśnie ważne jest skorzystanie z dobrze opracowanych diet sokowych, których przykładem może być Neera.

Syrop z drzew Madal Bal i dieta Neera

Choć dieta Neera jako sposób oczyszczania organizmu zakłada picie przede wszystkim wody oraz napoju przygotowanego z syropu z drzew Madal Bal, to jednak jedną z jej odmian jest dieta sokowa. W takim przypadku napój z soku z cytryny, pieprzu cayenne oraz wody i syropu stanowi doskonałe uzupełnienie diety w niezbędne składniki. Odżywia ciało, powodując wzrost energii. Soki warzywne i owocowe dostarczają natomiast niezbędnego błonnika, witamin i minerałów wspierających układ pokarmowy i cały organizm.

Jak może wyglądać jadłospis podczas diety oczyszczającej na bazie soków?

Choć nie podaliśmy Ci jeszcze żadnego konkretnego przepisu na dietę oczyszczającą na bazie soków, która jednocześnie odżywi Twój organizm, dodając energii, wiesz już o jej niezbędnych składnikach. Każda osoba ma indywidualne potrzeby, uwarunkowania, dlatego nie ma jedynej słusznej drogi oczyszczania sprawdzającej się idealnie dla każdego. Dlatego znając sposoby, dopasuj je do swojego organizmu.

Diety bazujące na warzywach i owocach

Warzywa i owoce powinny być obecne w codziennym jadłospisie. Według zaleceń żywieniowych – co najmniej pięć porcji dziennie. Dzięki sporządzaniu soków, koktajli uzupełnianych wodą dodatkowo nawadniasz organizm, dostarczając mu również niezbędnego błonnika, składników mineralnych i witamin z warzyw i owoców. Możesz zdecydować się na stopniowe przejście z codziennej diety na sokową poprzez zastępowanie posiłków przygotowanym sokiem, a po okresie oczyszczania – podobny stopniowy powrót.

Wykorzystaj możliwości superfood

Wśród warzyw i owoców szczególnie polecanych w procesie oczyszczania istnieje kilka produktów określanych mianem super food. Dzięki swoim właściwościom w szczególności wspierają liczne procesy, dostarczając organizmowi niezbędne składniki, przeciwutleniacze. Są to na przykład:

  • buraki czerwone,
  • seler naciowy i korzeniowy,
  • jarmuż,
  • jabłka,
  • jagody, borówki,
  • avocado.

Oprócz nich do soków warto dodać niektóre przyprawy, które będą wspierać działanie oczyszczające i wzmacniające metabolizm, a także wspierające odporność organizmu, na przykład imbir, ostre przyprawy, kurkumę czy czosnek.

Dlaczego do sokowej diety oczyszczającej warto włączyć syrop z drzew Madal Bal?

Syrop z drzew Madal Bal, pochodzący z pewnych, ekologicznych źródeł, może być doskonałym dopełnieniem oczyszczającej diety na bazie soków. Nie wprowadzi do organizmu zanieczyszczeń. Pozwoli na uzupełnienie restrykcyjnej diety z sokami o dodatkowe substancje odżywcze, dodając jednocześnie ciekawego, słodkiego smaku napojowi. Połączenie diety oczyszczającej Neera z dietą bogatą w soki pozwoli na stworzenie dopasowanego do potrzeb zdrowego jadłospisu na kilka-kilkanaście dni działania oczyszczającego.

Pomysły na dietę sokową w połączeniu z Neera

Napój przygotowany według zaleceń diety Neera można włączyć do oczyszczającej diety z użyciem soków. Pomoże to we wzmocnieniu efektów, jednocześnie zapewniając dodatkową dawkę energii. Możesz, podobnie jak w czystej diecie Neera, zdecydować się na wariant 1, 3, 7 lub 10-dniowy. Jeżeli Twój codzienny tryb życia nie wymaga nadmiernego wysiłku fizycznego, okres może być nieco dłuższy. Warunkiem jest brak przeciwwskazań lekarskich oraz rozsądne podejście do takiego sposobu odżywiania. Pamiętaj, że dieta oczyszczająca nie może na stałe zamienić Twojej diety, może natomiast ją urozmaicać.

Soki z owoców leśnych

Efekty, jakie daje dieta sokowa

Dzięki właściwie dobranym, naturalnym niesłodzonym sokom dostarczysz organizmowi bombę witaminową. Ale proces oczyszczania to przede wszystkim nawadnianie, odciążenie układu pokarmowego od konieczności trawienia ciężkich pokarmów stałych, a także „wymiatanie” złogów czy nieczystości z jelit dzięki błonnikowi.

Na czym polega detoks?

Oczyszczenie w założeniu ma usunąć z organizmu niepożądane substancje. Wspomaga wątrobę i nerki w usuwaniu zanieczyszczeń i toksyn, wspiera jelita w wydalaniu zalegających resztek pokarmowych. To także swoiste przestawienie organizmu na lepsze, wydajniejsze działanie dzięki dostarczeniu mu niezbędnych substancji w mało obciążający sposób, w postaci płynów.

Korzyści

Choć początkowo przy gwałtownym przejściu ze standardowego odżywiania na dietę z soków można czuć głód i osłabienie, są to stany przejściowe. Dieta może Ci pomóc w odzyskaniu energii i chęci do działania, poprawie funkcjonowania poszczególnych układów. Poprawia perystaltykę jelit, wspiera procesy metaboliczne. Jeżeli stosujesz ją regularnie, z dużym prawdopodobieństwem zaobserwujesz poprawę stanu włosów, skóry czy paznokci. Możesz także dzięki niej nabyć lepsze, zdrowsze nawyki żywieniowe.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy warto wprowadzić dietę sokową z wykorzystaniem syropu Madal Bal, po prostu spróbuj. Jeden czy trzy dni oczyszczania na początek pozwolą Ci poznać na własnej skórze dobroczynne efekty zmiany trybu odżywiania. Wypróbuj pomysły na oczyszczanie organizmu dzięki naturalnym sokom oraz diecie Neera i ciesz się przypływem energii, poprawieniem pracy układu pokarmowego, a w perspektywie czasu lepszym stanem skóry, włosów oraz paznokci.