5 zasad skutecznego oczyszczania

Oczyszczanie wymaga dyscypliny, a przygotowanie do niego oraz okres po nim – zmiany pewnych nawyków i przestrzegania kilku zasad. Co powinno się wiedzieć o detoksykacji, aby mieć pewność, że zarówno w trakcie, jak i po zastosowaniu lekkiej, oczyszczającej diety Neera nasz organizm osiągnie maksimum korzyści? Oto 5 najważniejszych zasad:

1. Przygotuj się do oczyszczania. Nie powinno się zaczynać diety z dnia na dzień. Organizm musi się przystosować do mniejszej ilości spożywanych kalorii, a układ pokarmowy musi zwolnić obroty.  Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem odstaw fast foody i czerwone mięso oraz staraj się nie jeść słodyczy, na tydzień przed jedz więcej płynnych pokarmów – warzywnych zup, owocowych koktajli, kisielów. Dzięki temu czas oczyszczania będzie przyjemny i skuteczny.

2. Dbaj o nawodnienie – przed, w trakcie i po zakończeniu oczyszczania. Dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej to ok 30 ml na 1 kg masy ciała. Cześć płynów przyjmujemy wraz z pożywieniem – w zrównoważonej diecie jest to około 30%. Podczas oczyszczania możesz pić wodę i zioła.

3. Wybieraj zdrowe produkty! Po zakończeniu diety, postaraj się zrezygnować z gotowych dań. Ogranicz spożycie mięsa i nabiału. Warzywa i owoce kupuj z zaufanych źródeł. Myj je przed spożyciem. Te, które się da spożywaj na surowo. Dzięki temu dostarczysz organizmowi maksimum substancjo odżywczych zawartych w pożywieniu.

4. Ogranicz kawę i herbatę. Nie spożywaj więcej niż jedną filiżankę dziennie, a pozostałe porcje zastąp innymi płynami – np. naparami z ziół lub owoców. Szczególnie polecane są aronia, rumianek czy pokrzywa. Jeśli potrzebujesz kofeiny lub teiny dla pobudzenia – sprawdź yerba mate. Ma ona właściwości antyoksydacyjne, poprawia krążenie, wspomaga regenerację.

zioła herbata

Ziołowe i owocowe herbaty stanowią dobrą alternatywę dla słodkich napojów.

5. Odczekaj przed kolejnym detoksem! Każdy organizm jest inny – przebywa w innym środowisku, jest mniej lub bardziej odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jednak w każdym wypadku przerwa pomiędzy kolejnymi podejściami do diety powinna wynosić przynajmniej kilka tygodni. Uważnie obserwuj organizm – stan zdrowia i samopoczucie. Co najważniejsze  – pamiętaj o diecie wyprowadzającej i stabilizacyjnej.

Powyższe zasady wdrożone w życie gwarantują, że oczyszczanie organizmu będzie skuteczne, a jego efekty długofalowe. A jest ich tylko pięć! Gotowi na detoks?