Oczyszczenie wątroby solą gorzką

Oczyszczenie wątroby solą gorzką to znany już od wieków, jak również omówiony przez specjalistów sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z jednego z najważniejszych organów ludzkich. Metod jest kilka, podobnie jak zaleceń im towarzyszących. Sama sól gorzka jest naturalnym produktem leczniczym o wielu właściwościach. Poznaj działanie gorzkiej soli i nasze propozycje na jej wykorzystanie w procesie oczyszczania organizmu.

Oczyszczanie wątroby solą gorzką

Spis treści
Działanie soli gorzkiej
Czym jest sól z Epsom?
Przygotowanie do detoksu
Wsparcie w detoksykacji
Dieta Neera
Jak często?
Opinie
Sutki uboczne

Na czym polega oczyszczanie wątroby solą gorzką?

Sól gorzka już od kilku wieków stosowana jest jako środek wspomagający przeczyszczanie. Ponadto stosowana zewnętrznie może się przyczyniać do redukcji zmęczenia. Właśnie dlatego warto ją włączyć do procesu oczyszczania wątroby.

Czym jest sól z Epsom?

Sól z Epsom, zwana tak od pierwotnego pochodzenia z angielskiej miejscowości Epsom, to siarczan magnezu. Jest to sól kwasu siarkowego i magnezu, pozyskiwana najczęściej w sposób naturalny z minerałów takich jak kizeryt albo langbeinit. Po raz pierwszy uzyskana została poprzez odparowanie leczniczych wód mineralnych z Epsom. Znalazła zastosowanie w medycynie jako środek regulujący wypróżnienia, ale także dostarczający magnezu do organizmu.

Przygotowanie do procesu oczyszczania

Istnieje wiele przepisów na oczyszczenie wątroby dzięki solom angielskim. Zwykle każdy z nich zawiera zalecenia dotyczące przygotowań. Dzięki ich wypełnieniu pozbycie się złogów, kamieni cholesterolowych czy toksyn powinno być bardziej efektywne. Przed samym dniem oczyszczania zaleca się lekką dietę, bez tłuszczu, prostych cukrów oraz produktów mlecznych. Można również kilka dni lub tygodni wcześniej przejść na zdrową dietę nisko tłuszczową, aby odciążyć pracę wątroby i trzustki.

Jak wspierać wątrobę w procesie detoksykacji?

Samo oczyszczanie solą gorzką polega na regularnym przyjmowaniu na czczo lub jedynie po półpoście od godziny 14:00, zwykle co dwie godziny, kolejnych dawek wody z rozpuszczoną gorzką solą. Są to zwykle cztery porcje po łyżce stołowej soli rozpuszczonej w około 180 mililitrach wody. Dwie porcje przyjmuje się około godziny 18:00 i 20:00, dwie następnego dnia rano o 6:00 oraz 8:00. Pośrednim etapem jest natomiast wypicie przygotowanej wcześniej mieszanki świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta z 125 mililitrami oliwy z oliwek tuż przed położeniem się spać około 22:00. Aby proces zachodził optymalnie, należy się położyć na wznak z uniesionym na poduszkach tułowiem.

Oczyszczanie wątroby solą gorzką w połączeniu z dietą Neera

Jako pomoc przed oczyszczaniem wątroby solą gorzką zalecana jest często dieta sokowa lub też regularne przyjmowanie soku jabłkowego, który ma usprawniać wydalanie złogów żółci. Bardzo pomocna może się okazać również odżywcza dieta Neera, której wariant z wykorzystaniem soków można wprowadzić jako wstęp do oczyszczania wątroby lub jako jej kontynuację. Dzięki zastosowaniu syropu z drzew Madal-Bal nie obciążysz zbytnio organizmu, a jednocześnie wzmocnisz efekt oczyszczenia.

Częstotliwość stosowania soli gorzkiej w oczyszczaniu

Wedle wielu zaleceń pojedyncze usuwanie zanieczyszczeń z wątroby z użyciem soli angielskiej może nie być najbardziej efektywne. Najlepsze rezultaty ma dawać regularne stosowanie co określony czas, z odstępem minimum 3-4 tygodnie. Ten proces oczyszcza również jelita i układ pokarmowy, dlatego nie może być stosowany trwale. Warto po zastosowaniu tego sposobu uzupełnić florę bakteryjną jelit, spożywając dobrej jakości jogurty czy przyjmując probiotyki.

Olej z oliwek

Poznaj opinie o oczyszczanie wątroby solą gorzką

Jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania wątroby solą gorzką została opracowana przez naturopatkę Huldę Clark. Cieszy się ona z niesłabnącą popularnością na całym świecie. Sam związek siarczanu magnezu umieszczony został na liście WHO Model List of Essential Medicines, czyli bezpiecznych produktów bazowych kluczowych dla podstaw medycyny i opieki zdrowotnej. Jego szerokie zastosowanie i niskie koszty pozyskiwania sprawiają, że jest bardzo popularnym środkiem.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania soli angielskiej?

Oczyszczanie organizmu, w tym wątroby i powiązanych z nią układów, wiąże się z wydalaniem. Naturalną reakcją na przyjmowanie siarczanów magnezu jest biegunka. Poza tym mogą również wystąpić nudności oraz ogólne osłabienie. Dlatego też zaleca się, aby podczas stosowania tej metody pozostawać w domu. Wskutek ścisłej diety oraz oczyszczenia przewodu pokarmowego może dojść do spadku masy ciała. Nie należy stosować środka, jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania. Również jego przedawkowanie może być groźne dla zdrowia.

Łączenie diety Neera i soli gorzkiej

Nie ma większych przeciwwskazań, aby połączyć cykl oczyszczania Neera z metodą wykorzystującą sól Epsom. Istotne jest jednak, aby nie narazić organizmu na zbyt duże braki energetyczne, czyli nie stosować obydwu sposobów przez okres dłuższy niż wynikający z zaleceń. Można natomiast, jako uzupełnienie klasycznej wersji diety z napojem Neera 1-, 3-, 7- czy 10-dniowej, przyjmować niewielkie ilości roztworu siarczanu magnezu w celu poprawy częstotliwości wypróżnień. Jedna łyżeczka soli rozpuszczona w szklance wody raz dziennie zaczyna działać przeczyszczająco po kilku godzinach. Wypróżnienia przy diecie sokowej czy bazującej na głodówce mogą stwarzać problemy, dlatego jednym z zaleceń jest stosowanie naparów przeczyszczających, roztworów soli gorzkiej czy himalajskiej.

Czy istnieją przeciwwskazania do oczyszczania wątroby tą metodą?

Mimo iż sama gorzka sól jest produktem naturalnym i stosowana z umiarem nie powinna szkodzić, należy unikać stosowania drastycznych metod oczyszczania, zwłaszcza w niektórych sytuacjach. Przyjmowanie soli, będącej związkiem magnezu, nie jest wskazane, gdy cierpi się na niewydolność nerek, niedrożność jelit czy blok przedsionkowo-komorowy. Nie stosuj gorzkiej soli również w przypadku miastenii, dużego niedociśnienia tętniczego, hipermagnezemii czy nadwrażliwości na ten pierwiastek. Podobnie nie jest zalecane stosowanie produktu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu oczyszczania wątroby z użyciem prostych składników takich jak sole z Epsom nie powinno być zbyt trudne. To proces, który przynosi wymierne korzyści. Warto wesprzeć swoje działania zdrową dietą oraz innymi łagodnymi formami oczyszczania. Wypróbuj również dietę Neera, która pomoże Ci pozbawić organizm innych zalegających złogów i toksyn. Poczuj się pełna energii i siły do działania, aby lepiej i zdrowiej żyć!