Przepisy na soki oczyszczające są bardzo przydatne podczas stosowania różnego rodzaju diet lub detoksu. W takim okresie szczególnie istotne jest właściwe nawadnianie. Naturalne wspomaganie organizmu w oczyszczaniu może przynieść jeszcze lepsze efekty. Błonnik, witaminy i składniki mineralne zawarte w świeżo przygotowanych sokach z dobrych składników wspierają i odżywiają organizm. Poznaj nasze propozycje, które możesz wykorzystać również podczas stosowania wariantu diety Neera.
Spis treści
Nawadnianie organizmu
Sprawdzone receptury
Postaw na własne wyroby
Dlaczego warto się zainteresować przepisami na soki oczyszczające podczas diety?
Sprawdzone przepisy na soki oczyszczające są szczególnie istotne podczas detoksu. Wynika to z faktu, że woda – również ta zawarta w sokach – jest niezwykle ważna we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Gdy jest jej zbyt mało, metabolizm może zwolnić, łatwiej odczuwa się zmęczenie, a oczyszczanie przestaje być wysoko skuteczne. Nie każdy lubi pić zwykłą wodę źródlaną czy mineralną, a wybór herbaty czy kawy może wbrew pozorom jeszcze bardziej odwodnić organizm ze względu na właściwości moczopędne. Idealne wydają się być lekkie soki warzywne i owocowe, które oprócz dużej ilości płynu dostarczają również inne cenne składniki.
Warzywa i owoce wspomagające diety detoksykacyjne
Wiele warzyw oraz owoców ma w swoim składzie substancje, które warto włączyć do procesu oczyszczania. Nie wszystkie z nich są lubiane czy łatwe w spożyciu, dlatego doskonałą formą stają się przygotowane z nich świeże soki. Najczęściej zachowują większość cennych składników, dając jednocześnie spore możliwości w takim przygotowaniu, by smakowały każdemu. Wśród najlepiej sprawdzających się w oczyszczaniu warzyw i owoców wyróżniają się:
- buraki,
- kapusta, również kiszona,
- karczochy,
- seler korzeniowy i naciowy,
- pietruszka,
- pomidory,
- jabłka,
- gruszki,
- cytryny,
- pomelo,
- ananasy,
- grejpfruty.
Wraz z tymi składnikami często mogą współdziałać zioła i przyprawy. Nie tylko polepszą one smaki, ale również zwiększą dobroczynne właściwości produktów.
Ile wody potrzebuje organizm ludzki?
Dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi zwykle 2 do 3 litrów płynów dziennie. Wlicza się w to również wodę zawartą w pożywieniu, na przykład zupach czy właśnie sokach lub smoothie. Są jednak okresy, w których zapotrzebowanie rośnie – wyższa temperatura, niska wilgotność powietrza, spożywanie produktów moczopędnych. Bardzo często zakłada się również, że płyny takie jak mocna kawa czy herbata nie powinny być wliczane do bilansu, bo odwadniają organizm. Warto, aby woda dostarczana organizmowi na co dzień była jak najlepszej jakości. Może być to właśnie ta zawarta w świeżych sokach warzywnych i owocowych.
Sprawdzone przepisy na soki oczyszczające
Weryfikując przepisy na soki oczyszczające, warto się upewnić, że nie ma w nich zbędnych dodatków. Zawsze też możesz zmodyfikować skład tak, by pasował do twoich preferencji smakowych. Podpowiadamy, jak wybrać produkty na sok przyrządzany w domu, w jaki sposób przygotować je oraz jak powinien powstawać dobry sok. Kompozycje smakowe, zachowując podstawowe składniki, możesz tworzyć samodzielnie. Wiadomo, że każdy ma inne gusta kulinarne.
Jak wybierać produkty na sok?
Jeżeli decydujesz się przygotowywać soki samodzielnie, starannie wybieraj owoce i warzywa. Najlepiej, aby pochodziły z pewnych źródeł. Mogą być to produkty ekologiczne, certyfikowane. Bardzo ważne jest, by były maksymalnie świeże, gdyż wiele składników odżywczych utlenia się z czasem. Równie istotną kwestią jest wybór produktów nienadpsutych. Musisz pamiętać, że uszkodzenia czy pleśń nawet jeżeli z pozoru pojawiły się tylko na niewielkim fragmencie owocu lub warzywa, mogą w sposób niewidoczny znajdować się w niemal całej jego objętości.
Zanim powstanie sok – obróbka warzyw i owoców
Produkty na sok muszą być dokładnie oczyszczone i umyte. Jeżeli korzystasz z wyciskarki do soków, a owoce i warzywa pochodzą z pewnych źródeł, nie musisz ich obierać. Pozwoli to na uzyskanie zdrowszego soku, zwykle o bardziej wyrazistym smaku. Znajdzie się w nim więcej witamin, błonnika, pektyn czy antyoksydantów. W przypadku cytrusów lepiej jednak usunąć skórkę, gdyż może zawierać ślady oprysków. Warzywa i owoce z klasycznych upraw zwykle lepiej obrać.
Przygotowanie i przechowywanie soków i smoothie
Soki oczyszczające najlepiej jest przygotowywać tuż przed spożyciem. Uprzednio odpowiednio obrobione składniki, na przykład jabłka i buraki należy włożyć do wyciskarki lub sokowirówki. Otrzymany sok zachowuje najlepsze właściwości przez kilka godzin. Najlepiej przechowywać go w lodówce nie dłużej niż dobę. Z upływem czasu traci wartości odżywcze, może też ulec zepsuciu. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem, możesz przygotować smoothie z użyciem blendera. Należy wtedy pociąć owoce i warzywa na mniejsze kawałki, nie wszystkie też nadają się do miksowania na surowo. Tego typu koktajle zwykle uzupełnia się wodą czy kupnym sokiem.
Dlaczego przepisy na soki oczyszczające to lepszy wybór niż gotowe produkty?
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów soków i napojów na bazie owoców i warzyw, mimo to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie ich z własnych przepisów. Tylko niektóre soki dostępne w sklepach, niepasteryzowane, o krótkim terminie przydatności do spożycia mają jakość zbliżoną do tych domowych. Soki pasteryzowane, filtrowane czy też sztucznie słodzone napoje mają już mniej wartości odżywczych istotnych w procesie oczyszczania. Dlatego lepiej skomponować własne „menu sokowe”, z wybranych produktów, jeżeli tylko dysponujesz odpowiednim sprzętem i czasem. Jeżeli nie – wybieraj świeże soki, ewentualnie te tłoczone, mętne.
Propozycja od Neera
Soki są nieodłącznym elementem diety oczyszczającej Neera . Sam napój z syropu z drzew ma w składzie również sok z cytryny. Oprócz niego, aby wspomóc organizm w autooczyszczaniu, a jednocześnie zapewnić mu niezbędne witaminy i minerały, polecamy pić świeże soki ze wspomnianych owoców i warzyw, jak i własne kompozycje. Uzupełnienie diety bazującej na płynach o ziołowe herbaty wpływające na metabolizm i wypróżnianie, a także o przyprawy wspomagające oczyszczanie pomoże w osiągnięciu jeszcze lepszych rezultatów. Kompleksowe podejście do tematu pozwoli osiągnąć również inne skutki – odżywienie organizmu, być może również uzupełnienie braków witamin czy minerałów.
Tworzenie kompozycji z soków niepasteryzowanych
Możliwości przygotowania zdrowych soków wspomagających oczyszczanie jest wiele. Jeżeli jednak przepisy na soki oczyszczające wykonywane samodzielnie w domu nie są dla Ciebie, możesz również używać gotowych soków dobrej jakości. Gdy w diecie oczyszczającej mają one stanowić podstawę, warto zawczasu zadbać o ich urozmaicenie. Eksperymentuj, przyprawiaj, mieszaj ulubione smaki, aby osiągać ciekawe efekty. Stawiaj na naturę i zdrowie, a szybko osiągniesz pożądane rezultaty.