Post i pogoda ducha kluczem do długowieczności

Są na świecie ludzie, którzy nie wiedzą czym jest rak, cukrzyca czy wysokie ciśnienie, nie stresują się, nigdy nie biorą wolnego – pracują całe życie, a jednocześnie do późnego wieku wychowują po kilkoro dzieci i dbają o dom i relacje. I robią to przez ponad 100 lat – bo właśnie tyle żyją! Kim są i jak dają radę?

Lud Hunzów, bo właśnie o nich mowa, to społeczność mieszkająca w Himalajach, na terenie dzisiejszego Pakistanu. Zajmują niewielką, odosobnioną i trudno dostępną dolinę. Nie ma tam przemysłu, samochodów. Jest za to słońce, krystalicznie czyste powietrze, naturalnie zmineralizowana woda i dużo zieleni.

Dolina Hunza Lud Hunzów

Dolina Hunza to bardzo malownicze miejsce (źródło: common.wikimedia.org).

Dieta w Dolinie Hunza

Hunzowie żywią się głównie warzywami i owocami. Większość spożywają na surowo. Sporadycznie sięgają po mięso i nabiał, które zapewniają im hodowane w przydomowej zagrodzie zwierzęta (nie ma tu miejsca na pastwiska). Ich dzienne spożycie kalorii nie przekracza 2000! Co ciekawe – większość ich pożywienia stanowią morele – ich drzewa rosną w dolinie szybko i obficie owocują. Spożywa się nie tylko owoce, ale również olej ich pestek. Dzięki temu Hunzowie przyjmują dużą dawkę naturalnej witaminy B17, które ma działanie przeciwnowotworowe i reguluje ciśnienie. Piją wyłącznie wodę , a okazyjnie świeże, niesłodzone wino zrobione z winogron.

Post nieodłącznym elementem życia

Ich kolejnym sekretem wydłużającym życie i poprawiającym jego jakość jest… POST. Hunzowie nie tylko na co dzień jedzą mniej, ale również każdej wiosny poszczą nawet do kilku tygodni. Ta głodówka była kiedyś naturalną częścią ich życia – wynikała z faktu, że w pewnym okresie roku kończyły im się zapasy, a nowe plony nie dały jeszcze pożywienia. Mimo braku pokarmu lud ten był w tym okresie w pełni sprawny – mężczyźni intensywnie pracowali na polu, a kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Teraz, kiedy Hunzowie otrzymują od świata cukier, mąkę i konserwy, nadal nie rezygnują z wiosennego postu – tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci! Wszyscy oni wierzą w jego uzdrawiającą moc. Traktują okres głodówki jako swoisty reset organizmu, dzięki któremu wolniej się starzeją, zachowują bystrość umysły i sprawność organizmu we wzorowej formie. Ich teorię potwierdzają fakty – Hunzowie dożywają nawet 140 lat, a 90 letnie osoby czasami nadal wychowują dzieci.

Wpływ umysłu na ciało

Za sekretem długowieczności stoi nie tylko tryb życia, ale również sposób myślenia. W Dolinie Hunza lekarstwem na wszystko jest pogoda ducha. Wszyscy są życzliwi i pomocni. Zawsze znajdą czas na pogawędkę z sąsiadami, chętnie dzielą się z potrzebującymi i są wdzięczni za to, co mają. Według lokalnych wierzeń – człowiek do życia potrzebuje silnego poczucia przynależności. Bez niego marnieje jak roślina wyrwana z ziemi. Kłótnie, nienawiść i złość powodują napięcie i nerwowość.

Dzieci Dolina Hunza

Życie w Dolinie Hunza jest proste i spokojne (źródło: www.flickr.com/photos/psit).

Od lat szukamy sposobu na długie życie, dobre zdrowie i samopoczucie. Stosujemy diety, uczęszczamy na terapie, bierzemy suplementy. A wystarczyłoby nie przejadać się – a od czasu do czasu lekko pościć, włączyć do diety więcej owoców i warzyw, pić sporo wody i uprawiać sport.

Jeśli chcesz odnaleźć w swoim życiu harmonię – zresetować umysł i uzdrowić ciało – przetestuj dietę oczyszczającą Neera!

 

Źródło: „Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów” Renee Taylor