Kapsaicyna i jej moc

Pieprz Cayenne zawiera kapsaicynę i witaminy z grupy B, wspaniale też uzupełnia składniki napoju Neera, zarówno w składzie jak i działaniu. Jego pikantny smak dopełnia pozostałe smaki Ajurwedy w napoju Neera i sprawia, że działa on w naturalny sposób stymulująco, na przykład jako alternatywa dla porannej kawy.
W magazynie „O czym lekarze Ci nie powiedzą” znaleźliśmy sporo wiedzy o kapsaicynie.

Rozgryzasz paprykę chili lub habanero i czujesz piekący żar na języku – to właśnie moment, w którym uwalnia się kapsaicyna. Substancja, która oddziałuje bezpośrednio na receptory bólu. One przekazują do mózgu sygnały, odbierane jako wrażenie gorąca i ból. A jednak ostry smak ukrywa dobroczynne właściwości.
1. Odchudza
Początkowo stosowano ją w Ameryce w dietach odchudzających. Kapsaicyna podkręca metabolizm, a co za tym idzie – przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, jak później udowodniono, kapsaicyna zwiększa wytwarzanie ciepła przez stymulowanie produkcji adrenaliny i dopaminy.
Pobudza przez to metabolizm tłuszczów i zapobiega odkładaniu tkanki tłuszczowej – potwierdzają to francuskie badania.
2. Łagodzi ból
Kapsaicyna oddziałuje na receptory bólowe, które występują w dużych ilościach w błonach komórek nerwowych obwodowego układu nerwowego. Tę właściwość wykorzystano przy tworzeniu plastrów i maści, których zadaniem jest łagodzenie przewlekłych bólów mięśniowych czy reumatoidalnych.
3. Działa przeciwbakteryjnie
Mieszkańcy Ameryki Środkowej używają ekstraktu z papryczki chili do dezynfekcji ran po ukąszeniach, ugryzieniach lub oparzeniach. Może być to słuszne podejście, bo jak pokazują badania kapsaicyna hamuje rozwój różnych gatunków bakterii,  np. Salmonella typhimurium czy Pseudomonas aeruginosa oraz innych drobnoustrojów,takich jak Saccharomyces cerevisiae.
4. Walczy z nadciśnieniem
Naukowcy są zdania, że mechanizm, w jaki kapsaicyna obniża ciśnienie tętnicze krwi, przemawia za tym, by wprowadzić ją do składu leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Alkaloid ten powoduje poszerzenie światła naczyń krwionośnych. W rezultacie spada opór obwodowy, a co za tym idzie również ciśnienie krwi.
5. Naturalny antyoksydant
Papryka habanero właśnie dzięki kapsaicynie ma zdolności redukowania stresu oksydacyjnego. To zaś lokuje ją w elitarnym gronie naturalnych przeciwutleniaczy. Regularne przyjmowanie kapsaicyny może opóźnić rozwój arteriosklerozy, czyli miażdżycy. Dzięki temu zmniejsza również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca oraz zawału mięśnia sercowego.
7. Walczy z nowotworami
Naukowcy potwierdzają też, że kapsaicyna hamuje rozwój nowotworów: płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka oraz czerniaka. Alkaloid wywołuje proces apoptozy (czyli śmierci) komórek nowotworowych, a także niszczy ich centra energetyczne – mitochondria.
kapsaicyna