Dieta oczyszczająca jelita ze złogów

Dieta oczyszczająca jelita ze złogów może stanowić sposób na poprawę codziennego funkcjonowania. Brak energii, ociężałość czy wzdęcia, a także brak prawidłowego wypróżniania może być związane z niewłaściwą pracą jelit. Oczywiście powody mogą być różne, jednak naturalne oczyszczenie pomoże wyeliminować najczęstsze przyczyny i opracować plan dalszego działania. Co określa się mianem złogów jelitowych, jaka dieta będzie skuteczna, byś mógł się ich pozbyć? Czy możesz w jakiś sposób zapobiegać powstawaniu problemu?

Spis treści
Poznaj problem
Przyczyny problemów
Dlaczego detoksykacja organizmu jest ważna?
Sposoby na detoksykację
Przebieg detoksykacji
Syrop Neera
Jak dbać o organizm?

Czym są złogi jelitowe i jak dieta może wspierać oczyszczanie organizmu?

Aby zrozumieć, czym dokładnie są złogi jelitowe i jak dieta może wspomagać oczyszczanie organizmu, warto zacząć od podstaw. Przewód pokarmowy człowieka składa się z wielu funkcjonalnych odcinków. Każdy z nich ma istotne znaczenie w prawidłowym przyswajaniu składników odżywczych. Jedzenie i napoje wędrując przez nasze ciało, ulegają kolejnym przekształceniom, substancje są w nich wchłaniane. Na ostatnim etapie, w jelicie grubym z resztek pożywienia, a także produktów ubocznych przemiany materii i innych procesów w organizmie powinna być formowana masa kałowa. Jeżeli jest ona prawidłowa, ma odpowiednią konsystencję i nie zalega w organizmie. Nie może przyczepiać się w takiej sytuacji do ścianek okrężnicy i jest prawidłowo wydalana, najczęściej w sposób regularny na przykład raz dziennie. O złogach jelitowych mówić można w sytuacji, w której kał zamiast być wydalanym, zalega w jelicie. Nie chodzi tu o zaparcia, a o stany, w których do wypróżnień dochodzi, ale nie są one właściwe, zaś wciąż te same resztki pokarmów, mogące kształtować się w kamienie kałowe, zalegają.

Dieta oczyszczająca jelita ze złogów

Co może być przyczyną problemów?

Większość specjalistów doszukuje się przyczyn problemów z pracą ostatniego odcinka układu pokarmowego w nieprawidłowej, ubogiej diecie. Zwłaszcza brak błonnika, nazywanego potocznie miotłą dla układu pokarmowego, może powodować problemy. Niskiej jakości wysokoprzetworzona żywność, konserwanty, barwniki i inne sztuczne, chemiczne dodatki to także potencjalni winowajcy. Podobnie niewystarczająca ilość spożywanych płynów lub też ich słaba jakość często prowadzi do problemów jelitowych. Ale to nie wszystko. Częste zaparcia, złogi i inne dolegliwości to niejednokrotnie skutek stylu życia, w którym króluje pośpiech, stres i napięcie. Siedzący tryb pracy, rozrywka stale w tej samej pozycji z telefonem w ręku, przed komputerem czy telewizorem, brak wysiłku fizycznego i codziennego ruchu to nie tylko przyczyny otyłości, ale również potencjalny powód powstawania dolegliwości jelitowych.

Dlaczego oczyszczanie organizmu jest ważne?

Usuwanie złogów z organizmu należy rozpocząć od znalezienia przyczyny ich powstawania. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo w naszym organizmie powstają złogi, czyli bezwartościowe, stwardniałe resztki pokarmowe, nagromadzone w jelicie grubym, czyli okrężnicy. Zwane są także kamieniami kałowymi. Źle dobrana dieta, brak ruchu, a w szczególności powszechne dzisiaj mocno przetworzone produkty spożywcze przepełnione chemią taką jak konserwanty, emulgatory, stabilizatory, wzmacniacze smaku i wiele innych powodują, że w jelicie grubym człowieka mogą tworzyć się złogi. W efekcie okrężnica może już być do tego stopnia przepełniona zalegającymi resztkami pokarmowymi, że uciska i przemieszcza inne narządy, utrudniając pracę jelit, wątroby, trzustki, nerek i płuc! U osoby dorosłej może znajdować się nawet kilka kilogramów kamieni kałowych, które zalegają ze szkodą dla organizmu. W zgromadzonych w jelicie grubym masach kałowych zachodzą procesy gnicia i fermentacji. Toksyczne produkty tych procesów wywołują zjawisko samozatruwania zwanego autointoksykacją organizmu, co może wywierać szkodliwy wpływ na wszystkie narządy i komórki organizmu. Dlatego tak ważne jest ulżenie organizmowi poprzez usuwanie niepotrzebnych i szkodliwych resztek pokarmowych.

Sposoby na oczyszczanie organizmu

Usunięcie złogów, toksyn i innych niepożądanych substancji z organizmu może przebiegać wielotorowo. Jak już wspomnieliśmy, warto znaleźć faktyczną przyczynę występowania problemów. Bez jej wyeliminowania proces na dłuższą metę nie będzie miał sensu. Całkowita zmiana trybu życia zwykle nie jest od razu możliwa, dlatego powinieneś wprowadzać jego ulepszenia metodą małych kroków. Jednak odpowiedni sposób odżywiania czy intensywna dieta oczyszczająca to pomysł na działanie u podstaw problemu. Będzie też sposobem na rozpoczęcie kolejnych, trwałych zmian w życiu. W odpowiednio długich działaniach warto wykorzystywać naturalne odpowiednio skomponowane środki, byś przez przypadek nie zaszkodził sobie dodatkowo.

Skuteczna dieta, którą warto zastosować podczas oczyszczania jelit ze złogów

Diety oczyszczające organizm, również te stosowane przy okazji usuwania złogów jelitowych, bazować powinny na naturalnych składnikach o sprawdzonym pochodzeniu. Najlepszym i najefektywniejszym sposobem na usuwanie złogów z organizmu jest dieta oczyszczająca, polegająca na nieprzyjmowaniu pokarmów stałych, na przykład dieta oczyszczająca Neera. Podczas tej diety nie tworzą się nowe złogi, bo właściwie nie mają z czego. Stare zaległości jelitowe najczęściej zostają szybko i sprawnie z organizmu wydalone. Podczas diety oczyszczającej organizm ma wystarczająco dużo czasu i najlepsze warunki do pełnego usuwania złogów, zarówno tych „świeżych”, które powstawały na bieżąco, jak i tych „starych”, które zalegają i zatruwają nasze ciało od dłuższego czasu

Jak może przebiegać detoksykacja?

Proces odtruwania organizmu nie jest łatwy. Wynika to nie tylko z faktu, że dietę bazującą na płynach trudno wprowadzać po okresie normalnego odżywiania różnymi pokarmami stałymi. Powodem jest również fakt, że w kilku następujących po sobie dniach ścisłej diety organizm przechodzi na tryb czerpania energii z własnych zapasów, które nierzadko mogą oprócz substancji odżywczych przechowywać wyrzucane do krwiobiegu zanieczyszczenia. Proces ich pozbywania się jest nieprzyjemny, może powodować złe samopoczucie, osłabienie – Twój organizm walczy. Jednak po przetrwaniu tego czasu czuje się zwykle przypływ energii. Mówi się, że dieta oczyszczająca jest najskuteczniejsza, gdy trwa ponad 5 dni, zaś optymalnym okresem będzie 10 dób, poprzedzonych odpowiednim przygotowaniem organizmu.

Syrop Neera jako element diety

Oczyszczanie organizmu nie powinno być jednak jego osłabianiem. To, że możesz przez pewien czas czuć się gorzej, jest naturalnym efektem, jednak całkowite głodówki są wyniszczające. Dobrym przykładem na dietę oczyszczającą jest dieta Neera, z wykorzystaniem naturalnego syropu pochodzącego z klonu i zróżnicowanych palm. Przyrządzany z niego oraz soku z cytryny, pieprzu cayenne lub imbiru i wody napój w warunkach diety można pić w dowolnej ilości, co zaspokaja potrzeby na nawadnianie organizmu, ale również częściowo odżywianie. Syrop obok pewnej wartości kalorycznej ma również wiele składników mineralnych, dzięki którym w trakcie diety nie powinieneś nabawić się niedoborów. Syrop może być zarówno częścią intensywnej, 10-dniowej diety, jak i innych nieco mniej restrykcyjnych jej wariantów.

Jak dbać o organizm, by na trwałe pozbyć się problemów?

Dieta minęła, a Ty z nowymi pokładami energii zastanawiasz się, co dalej? Z pewnością nie powinieneś wracać do wszystkich starych nawyków. Warto przeanalizować je raz jeszcze pod kątem wpływu na zdrowie. Zmień to, co musisz i możesz od razu, a na resztę ułóż plan działania. Nie odkładaj tego, co nie musisz na później. Zadbaj o dietę, pamiętaj mimo zmian o regularnym oczyszczaniu i koniecznie zwiększ dawkę ruchu w codziennym życiu. Zwiększysz tym samym szanse na niepojawienie się problemów z jelitami w przyszłości.

Rozsądne odżywianie i nawadnianie

Złogi w jelitach dotyczą przewodu pokarmowego, w pełni zasadne jest zatem rozsądne jego traktowanie. Zwracaj uwagę na to, co jesz. Nie zapominaj o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów na dobę, koniecznie w dobrze rozłożonych, w miarę równomiernych dawkach. Pamiętaj, że produkty silnie moczopędne, nawet jeżeli same są płynem, odwadniają. Powtarzaj sekwencyjnie dietę oczyszczającą, z pewnością nie zaszkodzi w Twoich dążeniach.

Ruch to zdrowie!

Nie zapominaj także o odpowiednim wysiłku fizycznym. Dobra kondycja pomaga w zagwarantowaniu lepszej przyszłości pod kątem fizycznym. Jeżeli ruch jest umiarkowany, dostosowany do możliwości i warunków nie powinien Ci przeszkadzać. Wybierz formę, która sprawia Ci satysfakcję, by ruch nie był dla Ciebie problemowy.

Złogi jelitowe mogą być niebezpieczne. Ich usuwanie z użyciem skutecznej diety oczyszczającej to nie tylko sposób na pozbycie się problemu, ale także najczęściej utrata zbędnych kilogramów, poprawa jakości zdrowia i życia.