Ajurwedycznie zbalansowana, co to znaczy??
Dieta Neera jest ajurwedycznie zbalansowana, ale co to w praktyce oznacza?
Zacznijmy od tego czym jest ajurweda, a mianowicie jest to starohinduska szkoła leczenia, która powstała prawie 5000 lat temu. Na nazwę składają się dwa słowa „ayus”, czyli życie oraz „veda” – wiedza. Jest to jeden najstarszych i najbardziej całościowych systemów leczniczych na świecie. Światowa Organizacja zdrowia uznała Ajurwedę za system wysoce użyteczny dla współczesnej cywilizacji zachodniej.
Najważniejszą zasadą tej nauki jest zachowanie równowagi organizmu. Uczy, jak żyć zgodnie z naturą, by utrzymać stan równowagi ciała i umysłu, który zapewnia zdrowie na długie lata. Według tej nauki człowiek jest połączeniem trzech różnych energii, zwanych wata, pitta, kapha. Ich właściwe współistnienie gwarantuje harmonijne życie. Zaburzenia wynikać mogą ze złego tryb życia, stresu oraz nieodpowiedniej diety.
Ajurweda rozróżnia sześć podstawowych smaków: słodki (węglowodany, tłuszcze, aminokwasy), kwaśny (kwasy organiczne), słony (sole), ostry (olejki eteryczne), gorzki (substancje goryczkowe, alkaloidy, glikozydy) oraz cierpki (garbniki). Każdy z nich bezpośrednio oddziałuje nie tylko na ciało, ale wywiera także subtelny wpływ na umysł i emocje. Zatem smak może spowodować dobre samopoczucie, a z drugiej strony wprowadzić uczucie ociężałości i rozdrażnienia. Może działać wyciszająco i regenerująco, ale też pobudzać organizm do aktywności; może wreszcie ochładzać lub rozgrzewać.
Smak słodki – konsumowany w odpowiednich ilościach odbudowuje tkanki, działa anabolicznie, stymulująco, pobudza do wzrostu i aktywności spowalniając jednocześnie ogień trawienny. Wpływa na siłę, stabilność i zwartość organizmu.
Smak kwaśny – wzmaga wydzielanie śliny w jamie ustnej, pobudza apetyt, trawienie, działa napotnie i oczyszczająco, łagodzi wzdęcia.
Słony smak – zapewnia dopływ płynów i minerałów do tkanek w całym ustroju, reguluje gospodarką wodno-elektrolityczną. Pobudza trawienie, apetyt oraz wydzielanie soków trawiennych. Oczyszcza ze szkodliwych wydzielin, działa moczopędnie, poszerza i oczyszcza kanały organizmu, stymuluje wydalanie.
Smak ostry – powoduje rozpad tkanek, ich wchłanianie i wysuszanie; stymuluje wydzielanie śliny w jamie ustnej, pobudza apetyt i pracę narządów wewnętrznych. Orzeźwia i ogrzewa, wysusza pot i soki organiczne, otwiera i oczyszcza srota w organizmie, usta oraz zatoki produkując wydzielinę z nosa i łzy. Poprawia siły obronne organizmu, przeciwdziała pasożytom i zarazkom.
Smak gorzki – oczyszcza kanały organizmu, krew; niszczy zarazki i odtruwa. Odchudza i wysusza, stymuluje ruch; wyostrza umysł.
Smak cierpki – działa, podobnie jak smak ostry, katabolicznie – doprowadza do rozpadu i wchłaniania tkanek. Działa również uśmierzająco, leczniczo, obkurczająco i chłodząco; zapewnia spójność tkanek i oczyszcza je ze złogów.
Zebrane w umiarkowanych ilościach i w odpowiednich proporcjach w jednym posiłku smaki powodują prawidłową pracę narządów trawiennych, wspomagają organizm i zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie. Pojedynczy smak, w dużych ilościach, może wywołać szereg zaburzeń, dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje każdego ze smaków.
Terapia ajurwedyczna rozpoczyna się od usunięcia z ciała oraz umysłu wszystkich toksyn, nagromadzonych przez lata.
Syrop Neera poprzez to iż, jest ajurwedycznie zbalansowany, czyli został skomponowany zgodnie z nauką ajurwedy i zawiera każdy z podstawowych jej smaków, idealnie się do tego nadaje. Dzięki temu szybciej i pełniej usuwa toksyny, oczyszczając ciało i umysł, a jednocześnie dostarcza każdego z 6 smaków ajurwedy w odpowiednich proporcjach, pomagając nie tylko oczyścić organizm, ale także pobudzić siły regeneracyjne i samolecznicze organizmu.