Jednodniowe oczyszczanie organizmu

Regularny dzień bez żywności czyli jednodniowe oczyszczanie organizmu
Stosowany do:
1. Utrzymania wyników po zakończeniu dłuższej diety oczyszczającej Neera.
2. Kontroli wagi u osób w wieku 40/50 lat.
3. Utrzymania zdrowia w dobrej kondycji.
Dla osób, którym zdarza się jeść, nawet nie będąc głodnym, lub osób jedzących więcej, niż potrzebują, dla osób łatwo przybierających na wadze jeden dzień postu tygodniowo może okazać się błogosławieństwem – podobnie jak metoda niejedzenia posiłków popołudniowych. Jedną z zalet tej metody jest to, że przerwa w przyswajaniu pokarmu daje ciału czas na odnowę i regenerację komórek, spowalnia starzenie i może przedłużyć żywotność. Kolejną zaletą jest to, że krótka przerwa od jedzenia dobrze służy jako impuls do przemyślenia swojej diety i nawyków żywieniowych. Dosyć łatwo jest pominąć jeden z posiłków bez uczucia irytacji lub osłabienia, gdy korzysta się z napoju Neera i herbaty ziołowej. Wysiłek jest niewielki, ty czujesz się zdrowiej a twój przewód pokarmowy może odpocząć. Dla porównania, wydaje mi się, że planowanie dni diety opartej na zupie, owocach lub ryżu jest dość problematyczne, być może dlatego, że przyjmowanie tylko jednego z sześciu ajurwedycznych smaków jest niezadowalające. Z drugiej strony, dosyć łatwo jest zastąpić dni postu z zupą, owocami lub produktami alkalicznymi napojem Neera lub spożyć zielony koktajl na śniadanie, 1 lub 2 porcje napoju Neera na lunch i zupę na obiad – podobnie jak podczas wędrówek postnych na Majorce.
Jeden dzień postny w tygodniu może być przydatny zwłaszcza dla osób po czterdziestym lub pięćdziesiątym roku życia, których waga zaczyna wskazywać na zachodzące w nich zmiany hormonalne. Nie tylko pomoże im to utrzymać odpowiednią wagę, lecz również pomoże im zachować witalność, młodość i zdrowie. Stało się to dla mnie jasne po wizycie u mojej przyjaciółki w Szwajcarii, gdy zapytałam, jaki jest jej sekret dobrego wyglądu i pięknej cery po sześćdziesiątce. Odpowiedziała, że jeden dzień postu z napojem Neera tygodniowo połączony z dietą warzywną.
Specjaliści od ajurwedy zgadzają się ze stosowaniem postu raz w tygodniu, gdyż redukuje on gromadzącą się „Amę” (odpady trawienne) i rozpala trawiące płomienie, które przygasają przez obżarstwo.